6500 km przez 11 etapów
Africa Eco Race to coroczny rajd odbywający się w Północnej Afryce. Historia zaczęła się w 2008 roku, kiedy podjęto decyzję o zakończeniu organizacji rajdu Dakar w tym regionie przenosząc go do Afryki Południowej. Dość szybko pojawił się jednak pomysł na wznowienie rywalizacji na terenie ‘klasycznego’ Dakaru dla tych zawodników, którzy chcą poczuć jego prawdziwego ducha. Rajd ma na celu skupienie się na bezpieczeństwie oraz ciągłym rozwoju. Oprócz sportowej rywalizacji ma na celu zwrócenie uwagi na odpowiedzialność ekologiczną. Punkty postojowe są organizowane z dala od miast i lotnisk, a zawodnicy są zdani na własne siły zmagając się z pustynią. Najważniejszymi cechami tego rajdu są : wzajemna pomoc, wspólnota i przyjazne nastawienie.
Co oznacza ECO w nazwie Africa Eco Race?
Jednym z założeń rajdu jest dbanie o to, aby nie pozostawiać na trasie żadnych szkodliwych śladów. Aby to osiągnąć przeprowadzane są projekty mające na celu wprowadzenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także sprzętu wielokrotnego użytku . Niektóre pojazdy organizatorów i zawodników są wyposażone w panele słoneczne.
Organizatorzy Africa Eco Race przeprowadzili też dwa projekty w Mauretanii polegające na zaistalowaniu paneli słonecznych zasilających szkołę w Nouakchott i bibliotekę w Chinguetti.
Ufundowali też 3000 drzew eukaliptusowych, które zasadzono w Nouakchott(Mauretania).
Rajd wyróżnia stworzenie kategorii specjalnej dla pojazdów eksperymentalnych zasilanych energią odnawialną, zaprojektowanych do testowania ich mocy, siły i wytrzymałości w ekstremalnych warunkach.
Africa Eco Race to także wspomaganie potrzebujących w krajach Afryki. Od początku współpracuje z Fabrizio Meoni Foundation dostarczając przybory szkolne i zabawki do szkół.
Wraz z AMADE Mondiale wspomaga akcję związaną z dostarczaniem lamp solarnych. Sama produkcja lamp firmy LAGAZEL w Burkina-Faso zapewniła 100 miejsc pracy, a pojawienie się lamp na ulicach znacznie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców i zmniejsza zanieczyszczenie CO2 pochodzące z tradycyjnych lamp. Celem Africa Eco Race jest dostarczenie jak największej ilości lamp do Meuretanii i Senegalu między innymi ciężarówkami używanymi do obsługi rajdu. Dodatkowo uczestnicy , partnerzy i kibice kupują lampy i rozwożą je po miejscach swojego pobytu.
Organizacja Village Pilote zajmująca się dziećmi zagrożonymi patologiami także otrzymuje wsparcie w postaci najpotrzebniejszych przedmiotów szkolnych i zabawek. Dzieci mogły uczestniczyć w ceremonii zakończenia i rozdania nagród wyścigu.
Co roku organizacja opiekująca się potrzebującymi dziećmi La Khaïma des Petits w Nouakchott otrzymuje niezbędne leki i ubrania, a w 2014 roku otrzymała od uczestników kompletną jednostkę solarną dostarczającą energię pochodzącą ze słońca.
W akcjach aktywnie uczestniczą zawodnicy, którzy sami fundują potrzebne dzieciom rzeczy, a także przeznaczają część nagród finansowych na cele fundacji. Oprócz leków, lamp, artykułów szkolnych, ubrań i zabawek, ufundowali samochody dla misji, a także zebrali fundusze umożliwiające organizację oddziału kardiochirurgicznego w Afryce.
Nasze załogi
Po bardzo udanym sezonie regatowym na katamaranie HH66 R-Six Team powraca do startów w rajdach samochodowych właśnie w Africa Eco Race. Wystawiamy dwie załogi startujące autami Ford Raptor. Robin Szustkowski i Albert Gryszczuk biorą udział w klasie Open , natomiast Robert Szustkowski i Jarosław Kazberuk w klasie T2. Mamy numery startowe 220 i 221.
Jeden w uczestników – Albert Gryszczuk, jest przedsiębiorcą aktywnie działający w Zgorzeleckim Klastrze Energii. Jak sam mówi, idea ekologii i rozwój techniki, które można zaobserwować na rajdzie w Afryce stanowią wzór do przeniesienia na poziom lokalny do Polski. Przy trudnościach i niedogodnościach pojawiających się w warunkach pustynnych, wykorzystuje się z powodzeniem panele słoneczne oraz pojazdy napędzane biopaliwami oraz prądem. Jeśli są one w stanie działać i dawać zadowalające efekty w słońcu i piasku Afryki, to tym bardziej sprawdzą się u nas.
Jak widać na zdjęciach auta już gotowe do podróży do Monako. Jako obsługa serwisowa jedzie nasz niezawodny Actros.
Relacje i materiały z tegorocznych zmagań będziemy udostępniać na bieżąco na Facebook’u R-Six Team 6601, gdzie znajdują się także informacje o regatach, w których braliśmy udział. Zdjęcia naszego zespołu będzie robił znakomity fotograf – Jacek Bonecki.
Zainteresowanych naszymi poprzednimi startami w rajdach samochodowych zapraszamy na stronę Facebook’a R-Six Team (bez dopisku 6601). Dodatkowo transmisje można oglądać na Eurosport i Eurosport 2 oraz na Facebook’u Africa Eco Race.