ENDURO WYDARZENIE WIELODNIOWE
Jeśli wyczerpiemy zapasy węglowodanów w ciągu jednego dnia jazdy, to praktycznie niemożliwym jest pełne ich uzupełnienie już na drugi dzień. Niestety rozpoczniemy kolejny etap wyścigu z niewystarczającą ilością węglowodanów. Należy poświęcić wiele uwagi, aby uzupełniać zapasy w trakcie oraz po każdym dniu jazdy. Jest to niezwykle ważne, jeśli naszym celem jest osiąganie jak najwyższej wydajności w wyścigach wielodniowych.
Śniadanie przed startem
Śniadanie powinno być lekkie i bogate w węglowodany. Doskonały wybór stanowią płatki śniadaniowe, tosty oraz owsianka. Około 60-90minut przed startem należy podnieść zawartość kofeiny we krwi za pomocą napoju EnergySource X’treme. Dawkowanie powinno być dostosowane do masy ciała:
40 kg: 425ml
50 kg: 550ml
60 kg: 650ml
70 kg: 750ml
80 kg: 750 ml + 1 x EnergyGel Plus
90 kg: 750ml + 2 x EnergyGel Plus
Przyjmowanie płynów i węglowodanów w trakcie jazdy
Zapotrzebowanie na płyny zależy od pogody w dniu wyścigu oraz od tego jak bardzo się pocisz. Wyjątkowy skład preparatu EnergySource pozwala na przyjmowanie nawet do 1000ml napoju na godzinę, co jest to niezwykle przydatne w upalne dni. Gdy jest chłodniej zapotrzebowanie na płyny spada nawet poniżej 800ml na godzinę. W związku z tym należy odpowiednio dostosować ilość przyjmowanego żelu:
800ml lub więcej: brak żelu
750ml: 1 x żel na godzinę
400ml: 2 x żele na godzinę
By w trakcie dłuższego wyścigu utrzymać wysoki poziom kofeiny, należy regularnie uzupełniać jej poziom poprzez właściwą suplementację. Stosując żele należy pamiętać, aby co godzinę przyjmować EnergyGel Plus (zawiera kofeinę). Pozostałe żele EnergyGel spożywane w danej godzinie nie powinny już zawierać jej w swoim składzie, w przeciwnym razie ogólne spożycie kofeiny byłoby zbyt wysokie. Nie ma konieczności spożywania posiłków ani picia innych napoi nawet, gdy wydarzenie trwa wiele godzin.
Nadwrażliwość na kofeinę
Jeżeli w związku z chorobą lub z innego, dowolnego powodu pragniesz wykluczyć stosowanie kofeiny, to po prostu zastąp sugerowane produkty odpowiednikami marki HIGH5, które nie zawierają jej w swoim składzie. Zignoruj część poradnika dotycząca ładowania kofeiną przed wyścigiem.
Strategia przeciwskurczowa
Według American College of Sports Nutrition:
“Występowanie skurczy mięśni powiązane jest niejednokrotnie z odwodnieniem, brakami elektrolitów i zmęczeniem mięśni.”
Dodanie tabletki musującej ZERO do napoju zwiększy zawartość elektrolitów i dostarczy magnezu. Może to być szczególnie przydatne w gorących warunkach pogodowych.
Po wyścigu
Po zakończonym wyścigu wypij 400ml – 800ml napoju Protein Recovery. Około 1-2 godzin później zjedz odpowiednio zbilansowany posiłek.
Późnym wieczorem wypij kolejne 400ml – 800ml napoju Protein Recovery zmieszanego z mlekiem. Taka mieszanka wchłania się wolniej i zapewnia dłuższe odżywienie w trakcie snu.
Uwagi
EnergyGel można z powodzeniem zastąpić napojem IsoGel.
Powyższe wytyczne pozwalają na dostarczenie organizmowi maksymalnej ilości węglowodanów możliwej do wchłonięcia. Nie ma potrzeby, aby jeść czy pić niczego innego. Zwyczajne pożywienie spowolni proces wchłaniania preparatu glukozowo-fruktozowego.
Jeżeli odczuwasz potrzebę przyjmowania pokarmów stałych, staraj się spożywać jedynie te bogate w szybko wchłanialne węglowodany, takie jak białe pieczywo (jedynie z odrobina masła), makaron lub baton energetyczny HIGH5. Staraj się nie spożywać mięsa i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak np. czekolada.
Ładowanie węglowodanami przed wyścigiem może zwiększyć ilość zmagazynowanych w organizmie węglowodanów o 30%.
W wyniku stosowania kofeiny część zawodników cierpiących z powodu skurczy, może zauważyć nasilenie ich występowania. W związku z tym mogą oni chcieć zastąpić produkty zawierające kofeinę ich bezkofeinowymi odpowiednikami.