Żele energetyczne – co to jest, jak ich używać?
Żele energetyczne są to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, których główną funkcją jest szybkie dostarczanie energii. Składają się głównie z wody oraz cukrów prostych. Pakowane są najczęściej w tubki, którą łatwo wycisnąć w trakcie biegu czy jazdy na rowerze.
Żele energetyczne nie zawierają białka, tłuszczu ani błonnika, dzięki czemu są produktem lekkostrawnym. Niektóre z nich wzbogacone są dodatkowo o elektrolity, witaminy lub kofeinę.
Żele występują zazwyczaj w słodkich smakach, takich jak: cytrynowy, pomarańczowy, malinowy, jagodowy. Na rynku można znaleźć również żele o słonym smaku.
MARCIN ŚWIERC, wielokrotny Mistrz Polski w biegach górskich, 2 zawodnik biegu CCC 2017
Żele energetyczne to skumulowana i smaczna energia potrzebna na długi trening, a na pewno na zawody. Przyjmowanie żeli co 20/30 min uchroniło mnie nieraz od kryzysu energetycznego i pozwoliło kontynuować zawody na wysokim poziomie. A kiedy sięgam po malinowego EnergyGel to dla mnie nagroda i jeszcze większa chęć do walki 😉
W trakcie wysiłku fizycznego naszym głównym paliwem jest glikogen. Substancja ta należy do węglowodanów złożonych, występuje w wątrobie oraz w mięśniach. W przypadku ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, zapasy glikogenu wyczerpują się po około 1,5 godziny.
Jak zapobiec spadkowi energii w trakcie ćwiczeń lub wyścigów?
Należy spożywać produkty bogate w węglowodany, lekko strawne oraz łatwe do pogryzienia. Dobrym wyborem są żele energetyczne lub batony. Zaleca się spożycie pierwszego żelu 45 minut od rozpoczęcia treningu lub zawodów, a następnie co 25-30 minut. Warto sprawdzić na opakowaniu zalecane dawkowanie, gdyż może się ono różnić w zależności od producenta.
Przed spożywaniem żeli na zawodach zaleca się wypróbowanie ich w warunkach treningowych. Źle przyswojony żel może wywoływać uczucie ciężkości, dokuczliwe kolki, a nawet problemy żołądkowe. Niejednokrotnie nieprzetestowane żele zmuszały zawodników do zejścia z trasy.