HIGH5 – Żywność funkcjonalna dla sportowców https://high-5.com.pl Żywność funkcjonalna dla sportowców - Naturalny smak zwycięstwa Fri, 11 Sep 2020 14:35:01 +0000 pl-PL hourly 1 Slow Release Energy – nowa gama produktów https://high-5.com.pl/slow-release-energy-nowa-gama-produktow/ https://high-5.com.pl/slow-release-energy-nowa-gama-produktow/#respond Wed, 12 Aug 2020 12:03:40 +0000 https://high-5.com.pl/?p=49523/ Nasza nowa gama produktów zapewnia Ci długotrwałe zaopatrzenie w energię i dawkę elektrolitów. Dzięki ścisłej współpracy z BORA hansgrohe i ambitnym celom, możemy zapewnić, że nasze produkty są dopasowane do ...

Artykuł Slow Release Energy – nowa gama produktów pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
Nasza nowa gama produktów zapewnia Ci długotrwałe zaopatrzenie w energię i dawkę elektrolitów. Dzięki ścisłej współpracy z BORA hansgrohe i ambitnym celom, możemy zapewnić, że nasze produkty są dopasowane do potrzeb i zapewniają bezkonkurencyjną wydajność, pomagając Ci wyprzedzić każdą konkurencję.

 

„HIGH5 to firma, która z zaangażowaniem wykorzystuje naukę do tworzenia produktów dla sportowców, które przynoszą realne korzyści. Z nową gamą produktów Slow Release Energy, udało się to po raz kolejny. Od kiedy zaczęliśmy stosować HIGH5 Slow Release, odegrał on ważną rolę w naszych codziennych treningach i wyścigach, dostarczając nam długotrwałego paliwa. Dodatkowo świetnie smakuje, co jest ważne, gdy zawodnicy przyjmują duże ilości produktów.”
– Robert Gorgos, BORA – hansgrohe Head Nutritionist

 

Długotrwałe paliwo dla sportu

Podczas ćwiczeń wytrzymałościowych, Twój organizm opiera się na węglowodanach, aby utrzymać Cię w ruchu. Obecnie odżywianie sportowe koncentruje się wokół produktów, które szybko się wchłaniają, dzięki czemu możesz uzyskać szybki zastrzyk energii. Ma to duży sens, gdy poziom energii spada już pod koniec jazdy lub biegu, ale czy jest to najlepsza strategia dla sportów wytrzymałościowych? Wolniejsze i trwalsze źródło energii sprawi, że Twój poziom energii będzie bardziej stały.

Linia HIGH5 Slow Release Energy zawiera izomaltulozę, wolno trawiony, węglowodan o niskim indeksie glikemiczny  (izomaltuloza IG = 32, w porównaniu z wysokim indeksem glikemicznym maltodekstryny IG = 86), który zapewnia Ci stabilne i trwałe źródło energii podczas uprawiania sportu.

Izomaltuloza różni się od szybko uwalniających się węglowodanów, takich jak sacharoza czy syrop kukurydziany, ponieważ jej tempo trawienia i wchłaniania jest znacznie wolniejsze, co powoduje mniejsze wydzielanie insuliny. Enzymy trawienne hydrolizują izomaltulozę cztery do pięciu razy wolniej niż sacharozę ze względu na silne wiązanie glukozy z fruktozą. To z kolei powoduje wolniejsze uwalnianie glukozy, wolniejsze wchłanianie w jelitach i dłuższe dostarczanie paliwa do organizmu i mózgu. Dla sportowców oznacza to stały strumień energii w dłuższym okresie czasu.

Wolniejsze, ale całkowite trawienie i wchłanianie izomaltulozy powoduje dłuższą i stabilniejszą reakcję na glukozę we krwi (w przeciwieństwie do dużej kropli, którą widać w przypadku węglowodanów o wysokim IG), co również zmniejsza uwalnianie insuliny.

 

„My energy levels feel a lot better throughout a ride. When taking Slow Release Energy Products, I can really notice how my energy is more stable. And the new flavours taste great!”
– Pascal Ackerman, BORA hansgrohe

 

Nowy kompleks elektrolitowy

Nasza nowa linia produktów Slow Release Energy została również wzbogacona o Ocean Minerals. Jest to jak dotąd nasz najbardziej zaawansowany kompleks elektrolitów dostarczający orzeźwiającego uderzenia magnezu oraz ponad 70 minerałów i pierwiastków śladowych, aby pomóc Ci zrównoważyć poziom elektrolitów podczas uprawiania sportu. W HIGH5 zawsze staramy się używać naturalnych składników tam, gdzie jest to możliwe i nie istnieją chyba bardziej naturalne składniki niż minerały pozyskane z wody morskiej.

 

„I really like that the electrolytes are natural. The products also taste refreshing.”
– Lennard Kämna, BORA hansgrohe

 

Testowane przez profesjonalistów

Nowa gama produktów Slow Release Energy jest rozwijana od pewnego czasu, testujemy i modyfikujemy formułę i smak, aż do momentu, w którym uznaliśmy, że wynik jest świetny. W ramach naszej gruntownej pracy nad rozwojem, testowaliśmy produkty z naszym partnerem BORA hansgrohe, aby mieć pewność, że będą działać w prawdziwym świecie, w najtrudniejszych warunkach.

 

„It’s really helpful when you can fuel your body from the beginning of a ride, knowing that you won’t hit the wall later on. I feel like I have a more constant energy supply throughout. Blackcurrant is my favourite flavour!”
– Marcus Burghardt, BORA hansgrohe

 

Slow Release Energy – gama produktów

Dostępne we wszystkich głównych kategoriach, napój sportowy, batony i żele, możesz więc korzystać z produktów Slow Release Energy w sposób, który działa najlepiej dla Ciebie. Podobnie jak nasze produkty energetyczne o szybkim uwalnianiu, używamy tylko naturalnych aromatów, bez barwników i sztucznych substancji słodzących.

 

Produkty Slow Release Energy, a strategia żywieniowa 

Jedną z kluczowych korzyści płynących z  produktów Slow Release Energy jest to, że powoli dostarcza ona energii Twoim mięśniom. Aby to naprawdę wykorzystać, ważne jest, aby wcześnie rozpocząć odżywianie podczas jazdy lub biegu. Zapewnia to stabilne i długotrwałe zaopatrzenie w energię, tak potrzebne w trakcie wysiłku wytrzymałościowego.

 

We use Slow Release products in training for example to reduce the VLamax (lactate building rate) and therefore increase the efficiency of a rider. When racing, the Slow Release Energy products are used in the first 1 or 2 hours of a race when the intensity is rather low, for sparing muscle glycogen and increasing efficiency of fuel supply again.”- Robert Gorgos, BORA – hansgrohe Head Nutritionist

 

Ile powinieneś przyjmować?

Przyjmując Slow Release Energy należy spożyć około 60 g węglowodanów na godzinę. Węglowodany mogą pochodzić z napojów, batonów lub żeli, więc należy je zmieszać. Na przykład, można pić 500ml i brać batonik co godzinę, aby uzyskać 60 g węglowodanów.

Ładowanie węglowodanami

Przed zawodami przyjmij Slow Release Energy 90-120 minut przed startem. Dzięki temu Twoje zapasy energii będą wypełnione, kiedy będziesz ich najbardziej potrzebować.

Ćwiczenia o dużej intensywności

Istnieje korzyść ze stosowania Slow Release Energy nawet wtedy, gdy bierzesz udział w krótkich i bardzo intensywnych ćwiczeniach, albo gdy potrzebujesz energii szybko (na przykład podczas uprawiania sportów o wysokiej intensywności), powinieneś przyjmować produkty energetyczne o szybkim uwalnianiu, aby zapewnić szybszy zastrzyk energii . Kiedy bierzesz udział w krótkich i intensywnych ćwiczeniach, możesz użyć energii o spowolnionym uwalnianiu na 90-120 minut wcześniej, aby wstępnie naładować mięśnie stałym zapasem energii. Jeśli bierzesz udział w zawodach lub wyścigach, użyj energii Slow Release Energy wcześnie, zanim przejdziesz na produkty energetyczne o szybkim uwalnianiu na późniejszych etapach, gdy intensywność jest wyższa.

Gotowy, by spróbować?

Wybierz zestaw Slow Release Energy, który zawiera: 2x Slow Release Energy Drink + 2x Slow Release Energy Bar + 2x Energy Gel with Slow Release Carbs we wszystkich dostępnych smakach.

Artykuł Slow Release Energy – nowa gama produktów pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/slow-release-energy-nowa-gama-produktow/feed/ 0
Napędzamy realizację Twoich celów sportowych https://high-5.com.pl/napedzamy-realizacje-twoich-celow-sportowych/ https://high-5.com.pl/napedzamy-realizacje-twoich-celow-sportowych/#respond Fri, 25 Jan 2019 13:05:40 +0000 https://high-5.com.pl/?p=46309/ W HIGH5 jesteśmy zaangażowani w tworzenie produktów energetycznych o niesamowitych, naturalnych smakach i pragniemy wspierać Cię w osiąganiu twoich celów – bez względu na to, czy są duże czy małe. ...

Artykuł Napędzamy realizację Twoich celów sportowych pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
W HIGH5 jesteśmy zaangażowani w tworzenie produktów energetycznych o niesamowitych, naturalnych smakach i pragniemy wspierać Cię w osiąganiu twoich celów – bez względu na to, czy są duże czy małe. Naszym celem jest dostarczenie żywności sportowej, która pomoże Ci bardziej cieszyć się sportem.

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z ŻYWNOŚCI DLA SPORTOWCÓW?

Już w latach trzydziestych naukowcy dowiedli, że to, co spożywasz, może wpłynąć na twoje wyniki sportowe i ćwiczenia. Obecnie pomagamy szerokiej grupie osób od profesjonalnych sportowców po nowicjuszy spożywać żywność dla, której potrzebujesz podczas uprawiania sportu, we właściwym czasie i w najbardziej dogodnym formacie. Jeśli jesteś w trakcie biegu i potrzebujesz dodatkowej energii, możesz szybko wziąć żel węglowodanowy, aby dostarczyć paliwa potrzebnego twojemu ciału.

Trzy podstawowe wymagania żywieniowe w trakcie uprawiania sportu:

  • Węglowodany – napędzają Twoje mięśnie
  • Płyny i elektrolity – zapobiegają odwodnieniu
  • Białko – odpowiada za wzrost mięśni i regenerację po wysiłku

Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z żywienia sportowego oraz produkty, które mogą pomóc w podjęciu kolejnego wyzwania.

NAPĘDZANIE TWOJEGO CIAŁA

Wprowadzenie do żywienia sportowego

Twoje ciało pozyskuje energię z dwóch głównych źródeł: tłuszczów i węglowodanów. Paliwo z tłuszczu jest „silnikiem diesla o małej mocy”. Nie jest przeznaczony do działania i dlatego działa wolno, ale jest mało prawdopodobne, aby skończył mu się gaz. Węglowodan to twój „silnik prędkości”, który zapewnia szybką energię uwalniania, aby poprawić wytrzymałość. Kluczem jest zapewnienie wystarczającej ilości węglowodanów do napędzania sportu.

Twoje ciało ma ograniczoną ilość węglowodanów, wystarczającą na około 90 minut intensywnych ćwiczeń. Oznacza to, że podczas dłuższych ćwiczeń wytrzymałościowych musisz doładowywać swoje zapasy z węglowodanami, aby utrzymać się jak najlepiej i utrzymać wydajność. Oznacza to korzystanie z napojów sportowych, żeli i batonów w celu uzupełnienia zapasów podczas ćwiczeń.

Napoje energetyczne

Korzystanie z węglowodanowego napoju energetycznego to jeden z najszybszych i najbardziej efektywnych sposobów zasilania Twojego „silnika węglowodanów”. HIGH5 Energy Drink to naukowo opracowany roztwór węglowodanów i elektrolitów, który pomoże Ci utrzymać wydajność i poprawi nawodnienie podczas ćwiczeń wytrzymałościowych.

Produkt ten zawiera również naszą naukowo sprawdzoną mieszankę Fruktozy 2: 1. Badania nad tradycyjnymi napojami sportowymi sugerują, że możesz spożywać 60 g węglowodanów na godzinę, ponieważ HIGH5 Energy Drink to mieszanka fruktozy 2: 1, możesz spożywać znacznie więcej węglowodanów – do 90g na godzinę. Oznacza to, że dostajesz o 50% więcej energii!

Biegacze, kolarze i triathloniści uważają, że HIGH5 jest łatwo przyswajalny, łagodny dla żołądka, a jednocześnie ma świetny smak.

Żele energetyczne

Żele są małymi saszetkami ze stężonymi węglowodanami, które dają ci impuls energii.

Energy Gel HIGH5 to wygodny, owocowy żel, który podczas ćwiczeń dostarcza węglowodany prosto do mięśni. Idealny do uzupełniania poziomu energii w trakcie zawodów!

Jeśli nie korzystałeś nigdy z żeli lub jesteś biegaczem, to Energy Gel Aqua będzie świetnym rozwiązaniem. Konsystencją przypominają bardziej napój sportowy, więc są naprawdę łatwe do wzięcia i połknięcia podczas ćwiczeń.

Batony energetyczne

Jeśli wolisz spożywać, produkty które bardziej przypominają prawdziwą żywność, to batony energetyczne są właśnie dla Ciebie. Bogate w węglowodany, pomogą uzupełnić zapasy energii. Energy Bar HIGH5 jest łatwy do pogryzienia, nie rani podniebienia, wypełniony prawdziwymi owocami i ziarnami, który zapewnia zarówno proste, jak i złożone węglowodany podczas ćwiczeń lub w ciągu dnia.

NAWADNIANIE TWOJEGO CIAŁA

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest bardzo ważne, w trakcie ćwiczeń możesz utracić nawet 1 litr płynów na każdą godzinę! Jeżeli nie uzupełnisz płynów w organizmie, zobaczysz spadek wydajności. Twój pot zawiera zarówno wodę, jak i elektrolity, oba składniki muszą zostać uzupełnione, aby zachować wydajność i uniknąć kurczu mięśni. Napoje dla sportowców zawierają optymalną mieszankę elektrolitów, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.

Tabletki nawadniające z elektrolitami

Tabletki z elektrolitami ZERO to świetny sposób na zmieszanie elektrolitów z wodą, aby zastąpić płyny utracone w pocie. Dzięki zerowym kaloriom idealnie nadają się do Twoich krótszych treningów (90 minut lub mniej). W trakcie dłuższych aktywności (powyżej 90 minut) pamiętaj o uzupełnianiu energii z batonów oraz żeli energetycznych.

REGENERACJA

Chyba każdy zauważył, że po wysiłku fizycznym mięśnie stają się obolałe i sztywne. Zmniejszenie glikogenu mięśniowego (zapasów węglowodanów w mięśniach) może osłabić funkcję mięśni, powodując zmęczenie i zmniejszoną wydajność. Odżywianie po ćwiczeniach jest konieczne, aby zredukować szkody pozostawione mięśniom po wysiłku fizycznym i poprawić proces regeneracji poprzez budowanie silniejszych mięśni. Uzupełnienie diety o białko i węglowodany pozwoli szybciej zregenerować się mięśniom i przywrócić im pełną sprawność.

Napoje regeneracyjne i batony

Żywienie po treningu powinno opierać się na wygodzie i zapewnieniu odpowiednich  składników odżywczych. Unikalne formy białka i węglowodanów w napoju regeneracyjnym Recovery Drink HIGH5 są wybierane tak, abyś mógł powrócić do pełni sił po intensywnych, długotrwałych ćwiczeniach i przygotować się do wykonania następnej sesji treningowej. Dostępne w świetnych smakach, dzięki czemu można je łatwo spożyć bezpośrednio po treningu.

Jeśli jesteś w podróży i chcesz mieć wygodne źródło białka i węglowodanów o lekkiej konsystencji i wspaniałym smaku, spróbuj Recovery Bar HIGH5. Składniki użyte w tej naukowo opracowanej mieszance białka i węglowodanów sprzyjają odzyskaniu normalnej funkcji mięśni po wysiłku i przyczyniają się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej.

To jest nasze wprowadzenie do żywienia sportowego, ale jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię podczas treningów i wydarzeń. Bądź na bieżąco z treningiem, ale również z naszymi aktywnościami na Facebooku i Instagramie!

 

 

Artykuł Napędzamy realizację Twoich celów sportowych pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/napedzamy-realizacje-twoich-celow-sportowych/feed/ 0
12 rzeczy, które musisz wiedzieć o nawodnieniu https://high-5.com.pl/12-rzeczy-o-nawodnieniu/ https://high-5.com.pl/12-rzeczy-o-nawodnieniu/#respond Fri, 11 Jan 2019 14:11:54 +0000 https://high-5.com.pl/?p=46250/ O nawodnieniu i odwodnieniu mówi się dużo, szczególnie w aspekcie sportu, wytrzymałości i wydajności. Ale co właściwie powinieneś wiedzieć na temat nawodnienia i dlaczego ważne jest, aby pozostać nawodnionym? Mamy ...

Artykuł 12 rzeczy, które musisz wiedzieć o nawodnieniu pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
O nawodnieniu i odwodnieniu mówi się dużo, szczególnie w aspekcie sportu, wytrzymałości i wydajności. Ale co właściwie powinieneś wiedzieć na temat nawodnienia i dlaczego ważne jest, aby pozostać nawodnionym? Mamy 12 faktów, które musisz znać.

1. Ponad połowa ciała składa się z wody
Tak, to prawda. Zatem kontrolowanie spożycia wody jest niezbędne.

Woda jest ważna dla wielu procesów zachodzących w twoim ciele. Obejmuje to transport substancji odżywczych i tlenu w organizmie, regulację temperatury i wydalani ubocznych produktów przemiany materii.

2. Średnio zyskujesz i tracisz około dwóch i pół litra wody dziennie
To dużo! Regularne uzupełnianie jest koniecznością.

Chociaż liczba ta jest różna u poszczególnych osób, może znacznie wzrosnąć podczas ćwiczeń, ponieważ bardziej się pocisz i szybciej oddychasz.

Nasz pot, to coś więcej niż tylko woda. Składa się z kluczowych minerałów, takich jak sód, potas i magnez, więc nie jest to tylko płyn, który trzeba wymienić, ale także elektrolity, które można łatwo uzupełnić napojami sportowymi, takimi jak ZERO.

3. Twój mózg w około 85% zbudowany jest z wody!
Zanim pomyślisz, że nawodnienie jest ważne tylko dla twojego ciała podczas ćwiczeń. Pomyśl jeszcze raz. Twój mózg jest pełen wody i niewystarczające nawodnienie może znacząco wpłynąć na pracę mózgu.

 

4. Odwodnienie powoduje szybsze uczucie zmęczenia i uniemożliwia organizmowi kontrolowanie jego temperatury
Odwodnienie może mieć wpływ zarówno na ogólny stan zdrowia, jak i na jakość treningów. Czujesz się zmęczony szybciej i nie będziesz w stanie kontrolować swojej temperatury tak jak zwykle. Badania pokazują, że straty rzędu 2% lub więcej mogą zmniejszyć twoją sprawność umysłową, która może obejmować pamięć krótkotrwałą, wydajność arytmetyczną oraz ogólną uważność. Im bardziej jesteś odwodniony, tym większy efekt.

5. Elektrolity to medyczne określenie dla jonów soli, które znajdują się w płynach naszego ciała – w krwi, osoczu i płynach tkankowych
Organizm, w celu prawidłowego funkcjonowania, musi utrzymywać odpowiedni poziom jonów soli, a konkretnie sodu, potasu, wapnia i magnezu. Elektrolity zawarte są w wodzie i jedzeniu, natomiast napój ZERO, jest jednym z pewniejszych sposobów na uzupełnienie ich poziomów.HIGH5 Zero Protect

6. Twoje dzienne spożycie wody powinno wynosić 2,5 litra wody dla mężczyzn i 2,0 litra wody dla kobiet
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca codzienne przyjmowanie 2,5 litra wody dla mężczyzn i 2 litra wody dla kobiet. Jeśli nie masz pewności, czy jesteś odwodniony, czy nie, jednym z najlepszych wskaźników jest to, jak często korzystasz z toalety oraz kolor moczu, który powinien być jasnożółty.

Jeśli nie korzystasz z toalety tak często, jak zwykle, a twój mocz ma ciemny kolor, to prawdopodobnie jesteś odwodniony. Ból głowy, uczucie ospałości i zmęczenia mogą być oznaką odwodnienia.

Podczas ćwiczeń suchość w ustach lub wargach może również być ważnym wskaźnikiem. Ale pamiętaj, że niektóre produkty spożywcze, takie jak burak, mogą również zmienić kolor moczu!

7. Owoce i warzywa są bogate w wodę
Nawodnienie pochodzi głównie od napojów, ale czy wiesz, że niewielka część powinna pochodzić z jedzenia? Około 20-30% w rzeczywistości.

8. Nawodnij się przed rozpoczęciem ćwiczeń!
Dbałość o odpowiednie nawodnienie przed ćwiczeniem, jest naprawdę ważne, szczególnie w cieplejszą pogodę.

Jeśli będziesz odwodniony, zanim zaczniesz ćwiczyć, sprawisz, że twoje serce będzie pracowało ciężej, a twoje ciało będzie miało trudności z kontrolowaniem temperatury twojego rdzenia. Wszystko to może doprowadzić do spadku wydajności i potencjalnie może być ryzykowne dla twojego zdrowia.BORA hansgrohe HIGH5 nawodnienie

9. Odwodnienie może mieć wpływ na poziomy energii.
Twoje komórki mięśniowe prawie w 3/4 składają się z  wody, więc jeśli nie dostarczysz odpowiedniej ilości płynów, odczujesz zwiększone zmęczenie.

Picie mało i często daje największą szansę na odpowiednie nawodnienie w trakcie ćwiczeń. Ile rzeczywiście płynów potrzebujesz w trakcie danej jednostki treningowej zależy od tego, ile się spocisz i jak długo ćwiczysz, ale oto sposób na wypracowanie tego:

1. Zważ się przed ćwiczeniami.
2. Zważ się po ćwiczeniach.
3. Oblicz różnicę masy przed treningowej i po treningu i dodaj wszelkie płyny, które wypiłeś w tym okresie.
4. Podziel różnicę przez czas ćwiczeń dla godzinowego współczynnika potliwości.

10. Ćwiczysz przez 90 minut lub mniej? Użyj napoju elektrolitowego
Kiedy ćwiczysz przez 90 minut, masz wystarczająco dużo energii zmagazynowanej w mięśniach, aby efektywnie wykonać trening. Dlatego należy skupić się na nawadnianiu, które można osiągnąć za pomocą napoju elektrolitowego, takiego jak ZERO.

Rafał Majka HIGH5 nawodnienie

11. Ćwiczysz przez 90 minut lub dłużej? Użyj napój węglowodanowego z elektrolitami
Jeśli ćwiczysz przez 90 minut lub dłużej, musisz skupić się zarówno na nawodnieniu, jak i energii, abyś mógł dłużej trenować. Napój węglowodanowy z elektrolitami poprawia wchłanianie wody i pomaga utrzymać wytrzymałość. HIGH5 EnergySource to naukowo opracowany napój sportowy na bazie węglowodanów i elektrolitów przeznaczony do użycia w trakcie ćwiczeń, zarówno w celu uzupełnienia kluczowych elektrolitów, jak i dostarczania energii do mięśni.

12. Nawet przy dobrej strategii nawodnienia często kończysz trening będąc odwodnionym
Bez względu na to, ile pijesz podczas ćwiczeń, ważne jest, aby przyjmować napoje również po zakończonym treningu.

Powinieneś dążyć do zastąpienia 150% płynu utraconego podczas ćwiczeń w ciągu 3 godzin od zakończenia. Oznacza to, że jeśli skończysz ćwiczyć z 1 litrowym deficytem płynu, powinieneś wypić 1,5 litra. Nie tylko będzie to odświeżające, ale także przywróci poziom płynów.

Napój, który zawiera również węglowodany i białko, np. HIGH5 Protein Recovery, poprawi Twoją regenerację i pomoże budować masę mięśniową.

Szukasz więcej wskazówek i porad żywieniowych? Zobacz nasz blog.

 

Artykuł 12 rzeczy, które musisz wiedzieć o nawodnieniu pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/12-rzeczy-o-nawodnieniu/feed/ 0
Co to jest ZERO Protect? https://high-5.com.pl/co-to-jest-zero-protect/ https://high-5.com.pl/co-to-jest-zero-protect/#respond Fri, 28 Dec 2018 11:03:29 +0000 https://high-5.com.pl/?p=46172/ Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się z Wami tą informacją… Witamy na pokładzie nowy produkt HIGH5 – ZERO Protect! ZERO Protect to zaawansowana tabletka ZERO, która nie tylko nawadnia, ale także ...

Artykuł Co to jest ZERO Protect? pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się z Wami tą informacją… Witamy na pokładzie nowy produkt HIGH5 – ZERO Protect!

ZERO Protect to zaawansowana tabletka ZERO, która nie tylko nawadnia, ale także zapewnia organizmowi dawkę substancji aktywnych które wspierają układ odpornościowy w trakcie zimowych miesięcy.

Wiemy, że trening nie kończy się w zimie, więc połączyliśmy nawodnienie i aktywne składniki w jednej tabletce, abyś mógł cieszyć się sportem pomimo trudniejszych warunków pogodowych.

Co musisz wiedzieć o ZERO Protect?

1. Nawodnienie, witaminy i aktywne składniki

Zachowaliśmy wszystkie zalety ZERO, dodaliśmy aktywne składniki, otrzymaliśmy produkt doskonale nawadniający i wspierający układ odpornościowy!

Dostępny w dwóch doskonałych smakach:
-Pomarańcza-Jeżówka
-Kurkuma-Imbir

2. Witamina C, witamina D i Kwas Foliowy

ZERO Protect zawiera kluczowe witaminy, dzięki czemu przyczynia się do utrzymania normalnych funkcji układu odpornościowego w trakcie i po intensywnym wysiłku fizycznym.To Twój towarzysz treningowy podczas zimowych miesięcy!

3. Kluczowe elektrolity, sód i potas.

Podobnie jak uwielbiane oryginalne ZERO, ZERO Protect zawiera kluczowe elektrolity, sód i potas, które zapewniają doskonałe nawodnienie.

4. 0 kalorii

ZERO Protect nie ma w składzie cukru, nie posiada kalorii.

 

5. Doskonale sprawdza się jako gorący napój

ZERO Protect jest idealny przed, podczas lub po intensywnym wysiłku fizycznym lub po prostu jako napój w ciągu dnia. ZERO Protect świetnie smakuje jako gorący napój. Najlepsza nagroda po zimnym treningu na świeżym powietrzu!

Artykuł Co to jest ZERO Protect? pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/co-to-jest-zero-protect/feed/ 0
Strategia suplementacyjna wg. Marcina Świerca https://high-5.com.pl/strategia-suplementacyjna-wg-marcina-swierca/ https://high-5.com.pl/strategia-suplementacyjna-wg-marcina-swierca/#respond Tue, 02 Oct 2018 13:02:52 +0000 https://high-5.com.pl/?p=45720/ STRATEGIA ŻYWIENIOWA NA BIEGU ULTRA Dostarczanie kalorii podczas biegu ultra to podstawa, by ukończyć zawody. Bez odpowiedniego paliwa twój organizm nie pociągnie przez kilkanaście godzin intensywnego wysiłku. Zatem jak powinna ...

Artykuł Strategia suplementacyjna wg. Marcina Świerca pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
STRATEGIA ŻYWIENIOWA NA BIEGU ULTRA

Dostarczanie kalorii podczas biegu ultra to podstawa, by ukończyć zawody. Bez odpowiedniego paliwa twój organizm nie pociągnie przez kilkanaście godzin intensywnego wysiłku. Zatem jak powinna wyglądać Twoja strategia suplementacyjna?

NAWODNIENIE

Żelazna zasada jaką stosuję na zawodach to łyk picia co 10-15 min, niezależnie od tego czy chce mi się pić, czy nie. Jeśli jest gorąco to nawet częściej, im więcej się pocimy, tym tracimy więcej wody oraz elektrolitów. Przez pierwsze 2-3h zawodów skup się na tym. Stałe nawodnienie jest bardzo ważne, by nie doprowadzić organizmu do odwodnienia. Szczególną uwagę zwracam na początek zawodów. Organizm nie jest jeszcze zmęczony, ale jeśli zaniedbamy uzupełnienie płynów na tym etapie, boleśnie odczujemy to na dalszych kilometrach. Przez pierwsze 2-3h zawodów skup się na nawodnieniu. Zazwyczaj między punktami odżywczymi, które są rozlokowane w odległości ok 1- 1,5h biegu zużywam litr napoju.

Nie tylko woda

Płyny uzupełniaj nie tylko wodą. Podczas wycieczek biegowych czy zawodów używam softflasków, dzięki temu mogę mieć dwa różne napoje. Zazwyczaj jest to EnergySource. Jednak na co drugim punkcie odżywczym, albo tam gdzie nie mam suportu dodaję do wody tabletkę ZERO z elektrolitami, tak by nie pić samej wody. Choć teoretycznie woda nawadnia, to wypłukuje cenne minerały, które są nam potrzebne.

JEDZENIE

Co jeść i ile, to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Oprócz żeli musimy przyjmować także stałe pożywienie jak baton czy kasza jaglana lub ziemniaki, które dostarczają energii na dłużej. Żele powinieneś jeść mniej więcej raz na ok. 30-40 min w zależności od intensywności wysiłku. Na samych żelach nie da się biegać przez kilkanaście godzin. Zjedz przynajmniej jednego batona na 2-3h. Trzymam się zasady, że pierwszego batona zjadam na pierwszym dużym podejściu. Zauważyłem, że jeśli na początku zawodów przypilnuje jedzenia i picia procentuje to na dalszych kilometrach. Jeśli możesz mieć suport przygotuj swoje ulubione jedzenie, które najlepiej odpowiada Ci podczas wysiłku. Dla jednych jest to kasza lub ryż, dla innych bułka z serem czy ziemniaki. Najważniejsze, by było to jedzenie sprawdzone i przetestowane. Na zawodach najchętniej jem kaszę jaglaną z dżemem lub z mieszanką mango, mleka kokosowego i nasion chia.

PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

Problemy żołądkowe pojawiają nie wiadomo skąd i bardzo utrudniają komfortowe bieganie. Co robić by ich uniknąć? Przede wszystkim jeść to co jest sprawdzone. Punkty odżywcze bardzo często oferują szeroki wachlarz przekąsek, ale jeśli zjemy zbyt dużo różnych rzeczy nasz żołądek może odmówić posłuszeństwa. Pamiętaj także, by już na dzień, dwa przed zawodami krytycznie patrzeć na swój talerz, zwłaszcza gdy jesteś w miejscu startu gdzie lokalne specjały kuszą w każdej knajpce. Lepiej zjeść makaron z pesto lub kaszę. Przed zawodami unikaj mięsa, potraw z dużą ilością błonnika i bardzo tłustych. Proste posiłki i lekko strawne są wtedy najlepsze.

Artykuł Strategia suplementacyjna wg. Marcina Świerca pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/strategia-suplementacyjna-wg-marcina-swierca/feed/ 0
Sezon startowy – trening specyficzny w triathlonie https://high-5.com.pl/sezon-startowy-trening-specyficzny-w-triathlonie/ https://high-5.com.pl/sezon-startowy-trening-specyficzny-w-triathlonie/#respond Wed, 30 May 2018 10:58:06 +0000 https://high-5.com.pl/?p=45005/ Sezon triathlonowy w Polsce rozpoczyna się z początkiem maja. Do września, praktycznie w każdy weekend można znaleźć zawody dla siebie, w którejś części kraju. Dla wielu zawodników starty to zwieńczenie ...

Artykuł Sezon startowy – trening specyficzny w triathlonie pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
Sezon triathlonowy w Polsce rozpoczyna się z początkiem maja. Do września, praktycznie w każdy weekend można znaleźć zawody dla siebie, w którejś części kraju. Dla wielu zawodników starty to zwieńczenie wielomiesięcznych przygotowań i wyrzeczeń.

Okres przed i między startami powinien możliwie dobrze odwzorowywać warunki i specyfikę, która czeka Cię na zawodach. Generalizując jest to moment, w którym trening powinien odpowiadać warunkom i wyzwaniom, jakie będą czekać Cię na zawodach.

Pływanie

Normą w tym okresie powinny być treningi w piankach. Pływanie w piance krępuje ruchy, często uciska klatkę piersiową, wypycha biodra i nogi do góry, co powoduje zmianę naszej techniki. Warto się oswoić z tym uczuciem i wykonać kilka sesji w piance przed startem.

Treningi na wodach otwartych.

Basen i otwarty akwen to zupełnie dwa różne światy. O ile w „sterylnych” warunkach na pływalni, gdzie mamy dwa liny i oświetlone dno, możemy czuć się pewnie, to w Polskich jeziorach, rzekach i morzu już nie zawsze. Ćwicz nawigację, naucz się pływać na falach. Jeżeli nie uwzględniłeś na treningach w basenie tych umiejętności, najwyższy czas przećwiczyć to w terenie.

Dostosuj odcinki i intensywność do tych, które czekają Cię na zawodach. Jeżeli czeka Cię do przepłynięcia 2 km na zawodach, a Twój trening pływacki zamykał się do tej pory w 1,5 km to najwyższy czas podnieść poprzeczkę, jeżeli chcesz w pełni wykorzystać swoje możliwości kolarskie i biegowe.

 

Rower

Jeżeli wiesz, że zawody, w których startujesz mają sporą ilość przewyższeń, bądź gotowy i realizuj treningi w podobnych warunkach.

Naucz się zjeżdżać i wchodzić w zakręty. Poćwicz na treningu technikę i pozycję, w jakiej będziesz jechać pod górę.

Jeżeli na zawodach czeka Cię płaska trasa, z małą ilością zakrętów, nawrotek itp., to jazda na trenażerze przygotuje Cię do tego najlepiej. Często trudno przećwiczyć tego typu jazdę w warunkach drogowych.

Trenuj na sprzęcie, na jakim będziesz startować. Jeżeli trenujesz na rowerze szosowym, a startować będziesz na czasowym, to 3-4 tygodnie przed startem warto wykonywać przynajmniej kluczowe sesje treningowe na rowerze startowym.

To też idealny moment do testowania rozwiązań żywieniowych. W trakcie długich jazd czy zakładek próbuj znaleźć optymalną strategię żywieniową dla siebie. Na zawodach nie warto eksperymentować.

 

Bieg

Kluczowe jednostki treningowe realizuj w butach startowych. Warto przetestować je w podobnych warunkach, jakie czekają Cię na docelowej imprezie. Inaczej powinno dobierać się obuwie na trasy asfaltowe, inaczej na biegi w krosie.

W treningi coraz częściej wplataj sesje łączone – rower + bieg. Bieganie po intensywnym odcinku kolarskim jest bardzo trudne i wymaga specyficznego przygotowania, jeżeli jeszcze nie wprowadziłeś do swojego programu zakładek – najwyższy czas.

Powodzenia i owocnych startów! 🙂

Autor: Jacek Tyczyński
Czynny zawodnik PRO. Czwarty na Mistrzostwach Polski ½ IM w Sierakowie w 2016 roku z czasem 4h 02min. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w triatlonie, aquathlonie, duathlonie oraz crosstriathlonie. Członek Kadry Narodowej Juniorów w triatlonie w 2014 roku oraz reprezentant Polski na Pucharach Europy w triatlonie. Obecnie jest studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku trenerskim – specjalizacja lekka atletyka.
www.tyczynskitriteam.com

 

Artykuł Sezon startowy – trening specyficzny w triathlonie pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/sezon-startowy-trening-specyficzny-w-triathlonie/feed/ 0
Maraton – co warto wiedzieć o żywieniu przed, w trakcie i po biegu https://high-5.com.pl/maraton-co-warto-wiedziec-o-zywieniu-przed-w-trakcie-i-po-biegu/ https://high-5.com.pl/maraton-co-warto-wiedziec-o-zywieniu-przed-w-trakcie-i-po-biegu/#respond Thu, 29 Mar 2018 11:25:49 +0000 https://high-5.com.pl/?p=44672/ Tom Cragg główny Trener z Running With Us podpowiada jak poradzić sobie z wymaganiami energetycznymi jakie stawia przed nami dystans maratoński. Na dystansie 42 195 m najważniejsza nie jest prędkość, a ...

Artykuł Maraton – co warto wiedzieć o żywieniu przed, w trakcie i po biegu pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
Tom Cragg główny Trener z Running With Us podpowiada jak poradzić sobie z wymaganiami energetycznymi jakie stawia przed nami dystans maratoński. Na dystansie 42 195 m najważniejsza nie jest prędkość, a zużycie energetyczne. Twoim celem jest jak najszybszy bieg, pamiętając przy tym, żeby nie wyczerpać zapasów energii i nie zderzyć się z przysłowiową „ścianą”. W końcu można jeździć supersamochodem, ale jeśli go nie zatankujemy, będzie bezużyteczny.

Jako biegacz, Twoje podejście przed i w trakcie maratonu może zrujnować miesiące treningów. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i zostań ekspertem żywienia około startowego.

PRZED

Śniadanie Mistrzów

Korzystaj ze sprawdzonych przedstartowych zestawów, najważniejsze jest dla Ciebie dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości węglowodanów. Zjedz śniadanie na 2-3 godziny przed biegiem. Owsianka, tosty, bułki z dżemem oraz banany to najczęstszy wybór maratończyków. Ważne, ażebyś jadł powoli, najlepiej na przestrzeni 20-30 minut. W ten sposób najesz się do syta, jednocześnie lepiej trawiąc i ograniczając problemy żołądkowe. Zalecamy przyjęcie 500-700 ml EnergySource do śniadanie, aby odpowiednio naładować się węglowodanami.

Wypełnij lukę

Dla wielu osób luka pomiędzy śniadaniem, a wystrzałem startera może być zbyt długa. Musisz być przygotowany na taką ewentualność oraz na sytuacje niespodziewane tj. opóźnienie startu. Miej ze sobą EnergyBar, który będziesz mógł zjeść 60 minut przed rozpoczęciem biegu. Dobrze jest również wypić niewielką ilość napoju węglowodanowego EnergySource na 15 minut przed startem.

Ostatnie 15 minut

Ostatni łyk napoju i EnergyGel na 15 minut przed wystrzałem startera i jesteś gotowy! Zachowaj spokój i przypomnij sobie najlepsze sesje treningowe.

W TRAKCIE

Postaw na żele

W trakcie biegu zalecamy korzystanie z żeli jako źródła energii. Są łatwe do transportu, mają odpowiednie porcje. EnergyGel oraz IsoGel doskonale się sprawdzają. Jeżeli preferujesz bardziej rozcieńczone żele wybierz IsoGel.

Nie powstrzymuj się

Większość biegaczy spożywa zbyt mało węglowodanów w trakcie maratonu. Zalecamy przyjęcie 1 żelu co 20-30 minut. Oznacza to, że część biegaczy powinna przyjąć w trakcie biegu 5, 6 a nawet 7 żeli. Może to wyglądać na przesadę, ale badania wskazują wyraźnie, że 2/3 żele na godzinę są optymalne. Pamiętaj, żeby wypróbować wcześniej spożycie takiej ilości żeli na treningu.

Pamiętaj o nawodnieniu

Wielu biegaczy skarży się na problemy żołądkowe po spożyciu żeli. W trakcie biegu zmniejsza się przepływ krwi do żołądka, więc jeśli zjesz żela bardzo szybko, „na raz” mogą się pojawić problemy żołądkowe. Zalecamy spożycie żeli powoli, najlepiej na przestrzeni 1-2 minut. Podobnie jest z nawodnieniem, popijaj regularnie małe ilości wody. Jeśli zadbałeś o odpowiednie organizmu przed rozpoczęciem biegu, nie będziesz musiał wypić dużej ilości płynów. Jeżeli jest bardzo gorąco zalecamy wypicie wody z dodatkiem tabletki ZERO, aby uzupełnić elektrolity, które tracisz w trakcie biegu wraz z potem.

Uzupełniaj zbiornik

Podziel swoje żele na bieg równomiernie, według strategii która przećwiczyłeś w trakcie treningów. Najważniejszym celem jest uniknięcie wyczerpania zapasów glikogenu i uniknięcie „ściany”. Spożywaj żele zgodnie z planem, nie czekając aż poczujesz, że naprawdę potrzebujesz doładowania.

Kofeina

Kofeina może być świetnym wspomagaczem w trakcie maratonu, pod warunkiem, że rzeczywiście na Ciebie działa. Kofeina doskonale pobudza. Jeżeli zamierzasz biec powyżej 4 godzin pamiętaj, żeby pomieszać żele z kofeiną oraz żele bez kofeiny. Jeżeli masz wysokie ciśnienie, masz mniej niż 18 lat lub jesteś w ciąży, unikaj produktów z kofeiną.

PO BIEGU

Nawodnienie

Ukończenie maratonu to świetna okazja do świętowania, pamiętaj jednak żeby przyjąć około 1 litra płynów zaraz po zakończeniu biegu, by przyspieszyć regenerację organizmu.

Odbudowa

W ramach płynów, które powinieneś przyjąć zaraz po przekroczeniu mety, zalecamy spożycie 400 ml napoju węglowodanowo-białkowego Protein Recovery. Po 60-90 minutach warto spożyć drugą porcję, dzięki czemu wspomożesz regenerację.

Zbalansowany posiłek

Po 2-3 godzinach od zakończenia maratonu zjedz dobrze zbalansowany posiłek, który zawiera sporo węglowodanów, ale także białko i zdrowe tłuszcze. Burger i pizza to smaczna nagroda po przebiegnięciu 42km, ale pamiętaj również o zjedzeniu porcji warzyw lub sałatki.

Świętuj!

Niezależnie od tego czy jest Twój pierwszy maraton czy jesteś doświadczonym maratończykiem, przebiegnięcie 42 195 m to doskonała okazja do świętowania. Ciesz się tą chwilą!

 

 

 

 

Artykuł Maraton – co warto wiedzieć o żywieniu przed, w trakcie i po biegu pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/maraton-co-warto-wiedziec-o-zywieniu-przed-w-trakcie-i-po-biegu/feed/ 0
Jak ruszyć kiedy stoję w miejscu… https://high-5.com.pl/ruszyc-stoje-miejscu/ https://high-5.com.pl/ruszyc-stoje-miejscu/#respond Thu, 15 Mar 2018 11:10:47 +0000 https://high-5.com.pl/?p=42962/ Trening to forma samodoskonalenia, w której każdy szuka progresu. To właśnie rozwój sportowy, jest największą nagrodą za czas i trud włożony w codzienny trening. Progres dla każdego może być czymś ...

Artykuł Jak ruszyć kiedy stoję w miejscu… pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
Trening to forma samodoskonalenia, w której każdy szuka progresu.

To właśnie rozwój sportowy, jest największą nagrodą za czas i trud włożony w codzienny trening. Progres dla każdego może być czymś innym, jednak najczęściej to poprawa czasu, miejsca lub wyniku. To właśnie świadomość, że reżim treningowy, któremu poddajemy swoje ciało, przynosi owoce, daje najwięcej satysfakcji, i jak gdyby nadaje sens całemu przedsięwzięciu. I tak jak zwykle największą motywacją jest poprawa, tak i dużą demotywacją może być jej brak. Frustracja ze stagnacji lub nie osiągnięcie celu, który sobie zakładaliśmy. Kiedy wiadomo, że ostatnio nie trenowaliśmy najlepiej, wiele jednostek wypadło lub odpuszczaliśmy, sprawa wydaje się dość prosta. Łatwo tutaj znaleźć związek przyczynowo-skutkowy, którego efektem jest mierny wynik. Gorzej kiedy udało nam się solidnie przepracować okres przygotowawczy, a dalej stoimy w miejscu. Tak jak w większości kwestii, jest to sprawa mocno indywidualna, poniżej przedstawiam jednak najbardziej uniwersalne sposoby, które mogą pomóc Ci ruszyć do przodu. Pomijam jednak kwestie zwiększenia nakładów czasu i obciążeń treningowych, bo rezerwy w tej materii są chyba ograniczone dla większości.

Trenuj z lepszymi od siebie

Biorąc do grupy treningowej zawodników o różnym poziomie sportowym, po jakimś czasie prawdopodobnie słabsi zaczną zmniejszać dystans do lepszych. Jasnym jest, że jeśli poziom zawodników jest skrajnie różny, raczej ciężko o jakąkolwiek zależność między ich treningiem, natomiast kiedy różnica nie jest tak duża, zawodnicy słabsi z czasem zaczynają doganiać mocniejszych. Znacznie trudniej poprawiać się trenując samemu lub ze słabszymi od siebie.

Zadbaj o środowisko i ludzi, którymi się otaczasz

Myślę, że pewnie każdy doświadczył tego na własnej skórze, jak wielką motywacją potrafią być zdeterminowani i chętni do pracy, życzliwi ludzie w najbliższym otoczeniu. Takie osoby, czy to na treningu, czy w pracy, potrafią stworzyć atmosferę, w której naprawdę chcesz iść do przodu i stać Cię realnie na wiele więcej, a jakość pracy którą wykonujesz często jest znacznie wyższa. W pracy, w czasie wolnym czy na treningu, staraj się otaczać osobami, które są dla Ciebie życzliwe, żyją z pasją i potrafią zmotywować Cię do działania

Zmienne bodźce treningowe

Banał, o który jednak mało kto dba. Wielu zawodników trenując rok po roku wpada w schematy, co jest zupełnie naturalne. Tacy już jesteśmy, że wolimy trzymać się tego co sprawdzone i bezpieczne, i w myśl piłkarskiej reguły „zwycięskiego składu się nie zmienia”, trzymamy się utartej treningowej ścieżki, która być może nieraz zdała już egzamin. Ludzki organizm ma niesamowite zdolności adaptacyjne i sztuką jest umieć to wykorzystać. Kiedy raz już zaaplikujemy dany bodziec, który może nas rozwinąć, za każdym kolejnym razem siła bodźca będzie słabsza. Jeśli przez cały rok trenowałbyś w ten sam sposób, ciężko o progres. Stąd właśnie periodyzacja treningu, czyli  aplikowanie w planie treningowym zmiennych bodźców na przestrzeni całego roku. To większość z nas wie. Ale czy masz świadomość, że tak jak nie powinniśmy trenować tydzień w tydzień tak samo, tak nie powinniśmy trenować podobnie rok do roku. W wielu przypadkach to właśnie brak zmiennych bodźców jest winien stagnacji. Być może czas na coś nowego. Sesje siłowe? Core? Nauka pływania delfinem? A może trening na rowerze MTB? Eksperymentuj, próbuj i zmieniaj!

Praca z trenerem

W wielu przypadkach nawiązanie współpracy z trenerem działa „odświeżająco” na nasze podejście i nastawienie do treningu. Być może trener będzie mógł spojrzeć na Twój trening z zupełnie innej perspektywy. Ultrapatetyczne hasło mówi: „Trener jest kimś, kto mówi ci, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć — po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być.” Jednak jest w tym sporo racji. To właśnie trener może dostrzec rezerwy w aspektach, które świadomie lub podświadomie ignorowałeś, bo były dla Ciebie trudne lub niewygodne.

Zmiana trenera

Cóż, problem schematyczności i krótkowzroczności to problem zawodników jak i trenerów. Zwłaszcza kiedy biorą zbyt wiele na siebie, a zawodnik zaczyna być prowadzony metodą „kopiuj wklej”. Zmiana trenera to krok, którego wiele osób się boi. Jednak w wielu przypadkach działa.

Nowe cele, nowe wyzwania

Zmiana dystansu lub skupienie się na starcie w jednej z dyscyplin, również jest dobrym pomysłem. Jeśli startujesz zwykle na dystansie ½ IM, spróbuj poświęcić pierwszą część sezonu lub w ogóle jeden rok na starty na krótszym dystansie. Jeśli lubisz rywalizację na krótszych wyścigach, sprint lub olimpijka, spróbuj na koniec lub początek sezonu przygotowań pod ½. Często takie podejście owocuje przełamaniem monotonii, a przygotowania o innym charakterze (większa objętość/intensywność) może pozytywnie wpłynąć na wyniki na dystansie docelowym.

Postaw na skuteczność

Wielu czołowych trenerów pracujących z age-grouperami mówi wprost, że należy skupić się na skuteczności treningu. Dla większości zawodników amatorów, nawet tych którzy osiągają bardzo dobre rezultaty za granicą, siłownia jest zupełnie niepotrzebna. Przykład: zamiast tracić czas na ciężary, warto postawić na intensywne siłowe jednostki w dyscyplinach docelowych. Pływanie w łapkach, jazda z niską kadencją, siła biegowa na podbiegach lub wymagające crossy. Zamiast miliarda nowych ćwiczeń katowanych na basenie, postaw na proste, sprawdzone metody. Jak mawia Brutt Sutton: „Pływanie to nie fizyka jądrowa, i nigdy nią nie będzie”. Upraszczaj swój trening, postaw na skuteczność i trenuj w taki sposób, który przygotuje Cię najlepiej do warunków startowych. Przed każdą jednostką zastanów się czy ten trening pomaga Ci stać się lepszym triathlonistą, nie biegaczem, pływakiem czy kolarzem. Postaw na rozwój i skuteczność

Zadbaj o detale

Tematy okołotreningowe. Regeneracja, suplementacja, odżywienie, sen. To jest obudowa która tworzy jakość. Jeśli nie dbałeś o to do tej pory, to najwyższy czas o tym pomyśleć. Wielokrotnie powtarzam, że profesjonalne podejście i zaangażowanie w odpoczynek i odnowe potrafi przynieść duże efekty. Bez wątpienia są to aspekty w których wielu z nas ma rezerwy i warto przywiązać do tego większą wagę.

 

Na koniec pamiętaj, że wszystkie te punkty możesz wyrzucić do kosza, jeśli to co robisz nie sprawia Ci frajdy i satysfakcji na co dzień 😉

Jeśli chcesz się rozwijać i poprawiać, bez tego nie zajdziesz daleko.

Autor: Jacek Tyczyński
Czynny zawodnik PRO. Czwarty na Mistrzostwach Polski ½ IM w Sierakowie w 2016 roku z czasem 4h 02min. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w triatlonie, aquathlonie, duathlonie oraz crosstriathlonie. Członek Kadry Narodowej Juniorów w triatlonie w 2014 roku oraz reprezentant Polski na Pucharach Europy w triatlonie. Obecnie jest studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku trenerskim – specjalizacja lekka atletyka.
www.tyczynskitriteam.com

 

Artykuł Jak ruszyć kiedy stoję w miejscu… pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/ruszyc-stoje-miejscu/feed/ 0
Dwie załogi R-Six Team w Africa Eco Race https://high-5.com.pl/dwie-zalogi-r-six-team-africa-eco-race/ https://high-5.com.pl/dwie-zalogi-r-six-team-africa-eco-race/#respond Thu, 04 Jan 2018 11:21:34 +0000 https://high-5.com.pl/?p=44401/ 6500 km przez 11 etapów Africa Eco Race to coroczny rajd odbywający się w Północnej Afryce. Historia zaczęła się w 2008 roku, kiedy podjęto decyzję o zakończeniu organizacji rajdu Dakar w ...

Artykuł Dwie załogi R-Six Team w Africa Eco Race pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
6500 km przez 11 etapów

Africa Eco Race to coroczny rajd odbywający się w Północnej Afryce. Historia zaczęła się w 2008 roku, kiedy podjęto decyzję o zakończeniu organizacji rajdu Dakar w tym regionie przenosząc go do Afryki Południowej. Dość szybko pojawił się jednak pomysł na wznowienie rywalizacji na terenie ‘klasycznego’ Dakaru dla tych zawodników, którzy chcą poczuć jego prawdziwego ducha.  Rajd ma na celu skupienie się na bezpieczeństwie oraz ciągłym rozwoju. Oprócz sportowej rywalizacji ma na celu zwrócenie uwagi na odpowiedzialność ekologiczną. Punkty postojowe są organizowane z dala od miast i lotnisk, a zawodnicy są zdani na własne siły zmagając się z pustynią. Najważniejszymi cechami tego rajdu są : wzajemna pomoc, wspólnota i przyjazne nastawienie.

Co oznacza ECO w nazwie Africa Eco Race?

Jednym z założeń rajdu jest dbanie o to, aby nie pozostawiać na trasie żadnych szkodliwych śladów. Aby to osiągnąć przeprowadzane są projekty mające na celu wprowadzenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także sprzętu wielokrotnego użytku . Niektóre pojazdy organizatorów i zawodników są wyposażone w panele słoneczne.

Organizatorzy  Africa Eco Race przeprowadzili też dwa projekty w Mauretanii polegające na zaistalowaniu paneli słonecznych zasilających szkołę w Nouakchott i bibliotekę w Chinguetti.

Ufundowali też 3000 drzew eukaliptusowych, które zasadzono w Nouakchott(Mauretania).

Rajd wyróżnia stworzenie kategorii specjalnej dla pojazdów eksperymentalnych zasilanych energią odnawialną, zaprojektowanych do testowania ich mocy, siły i wytrzymałości w ekstremalnych warunkach.

Africa Eco Race to także wspomaganie potrzebujących w krajach Afryki. Od początku współpracuje z Fabrizio Meoni Foundation dostarczając przybory szkolne i zabawki do szkół.

Wraz z AMADE Mondiale wspomaga akcję związaną z dostarczaniem lamp solarnych. Sama produkcja lamp firmy LAGAZEL w Burkina-Faso zapewniła 100 miejsc pracy, a pojawienie się lamp na ulicach znacznie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców i zmniejsza zanieczyszczenie CO2 pochodzące z tradycyjnych lamp. Celem Africa Eco Race jest dostarczenie jak największej ilości lamp do Meuretanii i Senegalu między innymi ciężarówkami używanymi do obsługi rajdu. Dodatkowo uczestnicy , partnerzy i kibice kupują lampy i rozwożą je po miejscach swojego pobytu.

Organizacja Village Pilote zajmująca się dziećmi zagrożonymi patologiami także otrzymuje wsparcie w postaci najpotrzebniejszych przedmiotów szkolnych i zabawek. Dzieci mogły uczestniczyć w ceremonii zakończenia i rozdania nagród wyścigu.

Co roku organizacja opiekująca się potrzebującymi dziećmi La Khaïma des Petits w Nouakchott otrzymuje niezbędne leki i ubrania, a w 2014 roku otrzymała od uczestników kompletną jednostkę solarną dostarczającą energię pochodzącą ze słońca.

W akcjach aktywnie uczestniczą zawodnicy, którzy sami fundują potrzebne dzieciom rzeczy, a także przeznaczają część nagród finansowych na cele fundacji.  Oprócz leków, lamp, artykułów szkolnych, ubrań i zabawek, ufundowali samochody dla misji, a także zebrali fundusze umożliwiające organizację oddziału kardiochirurgicznego w Afryce.

Nasze załogi

Po bardzo udanym sezonie regatowym na katamaranie HH66 R-Six Team powraca do startów w rajdach samochodowych właśnie w Africa Eco Race. Wystawiamy dwie załogi startujące autami Ford Raptor. Robin Szustkowski i Albert Gryszczuk biorą udział w klasie Open , natomiast Robert Szustkowski i Jarosław Kazberuk w klasie T2. Mamy numery startowe 220 i 221.

Jeden w uczestników – Albert Gryszczuk, jest przedsiębiorcą aktywnie działający w Zgorzeleckim Klastrze Energii. Jak sam mówi, idea ekologii i rozwój techniki, które można zaobserwować na rajdzie w Afryce stanowią wzór do przeniesienia na poziom lokalny do Polski. Przy trudnościach i niedogodnościach pojawiających się w warunkach pustynnych, wykorzystuje się z powodzeniem panele słoneczne oraz pojazdy napędzane biopaliwami oraz prądem. Jeśli są one w stanie działać i dawać zadowalające efekty w słońcu i piasku Afryki, to tym bardziej sprawdzą się u nas.

Jak widać na zdjęciach auta już gotowe do podróży do Monako. Jako obsługa serwisowa jedzie nasz niezawodny Actros.

Relacje i materiały z tegorocznych zmagań będziemy udostępniać na bieżąco na Facebook’u R-Six Team 6601, gdzie znajdują się także informacje o regatach, w których braliśmy udział. Zdjęcia naszego zespołu będzie robił znakomity fotograf – Jacek Bonecki.

Zainteresowanych naszymi poprzednimi startami w rajdach samochodowych zapraszamy na stronę Facebook’a R-Six Team (bez dopisku 6601). Dodatkowo transmisje można oglądać na Eurosport i Eurosport 2 oraz na Facebook’u Africa Eco Race.

Artykuł Dwie załogi R-Six Team w Africa Eco Race pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/dwie-zalogi-r-six-team-africa-eco-race/feed/ 0
Napoje izotoniczne – czym są i kiedy je stosować? https://high-5.com.pl/napoje-izotoniczne-czym-sa-i-kiedy-je-stosowac/ https://high-5.com.pl/napoje-izotoniczne-czym-sa-i-kiedy-je-stosowac/#respond Sun, 29 Oct 2017 14:15:18 +0000 https://high-5.com.pl/?p=44680/ Napój izotoniczny jest to płyn, którego stężenie (osmolarność) jest takie samo, jak stężenie w płynach ustrojowych człowieka. Dzięki temu, napoje te bardzo szybko nawadniają organizm oraz uzupełniają elektrolity w organizmie. ...

Artykuł Napoje izotoniczne – czym są i kiedy je stosować? pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
Napój izotoniczny jest to płyn, którego stężenie (osmolarność) jest takie samo, jak stężenie w płynach ustrojowych człowieka. Dzięki temu, napoje te bardzo szybko nawadniają organizm oraz uzupełniają elektrolity w organizmie. Warto zwrócić na to uwagę podczas długotrwałej aktywności fizycznej i w upalne dni, kiedy intensywnie się pocimy.

Napoje izotoniczne dzielą się na te z węglowodanami oraz bez. Napoje węglowodanowe dostarczają energii potrzebnej w trakcie długotrwałego wysiłku. W skład izotoników np. EnergySource wchodzą łatwo przyswajalne węglowodany takie jak maltodekstryna i fruktoza. Napoje bez węglowodanów takie jak ZERO dostarczają wszystkie ważne elektrolity takie jak: sód, magnez i potas oraz witaminę C.

Jednym z najważniejszych składników izotoniku jest sód. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe wchłanianie wody. Kolejny ważny składnik – potas, wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego oraz reguluje równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Napój izotoniczny może być także wzbogacony o magnez i wapń.

MARCIN ŚWIERC, wielokrotny Mistrz Polski w biegach górskich, 2 zawodnik biegu CCC 2017

Nawadnianie jest ogromnie ważne w naszym codziennym życiu i podczas treningu, a sportowcy jeszcze muszą zwrócić na to uwagę 100 razy bardziej. Trzeba pamiętać, że nawet małe odwodnienie powoduje spadek wydolności i energii, więc im bardziej zadbamy o nawodnienie organizmu zarówno przed jak i w trakcie zawodów, to wyniki i samopoczucie będzie lepsze. Nie dopuszczaj do skrajnego odwodnienia, bo cały organizm dostaje w kość. Kiedy czujesz, że chce ci się pić to oznacza że jesteś już lekko odwoniony. Najlepiej pić regularnie małymi łyczkami co 10-15 min nawet jak jest zimno.

Napoje izotoniczne zazwyczaj mają smaki cytrusów, owoców tropikalnych czy owoców leśnych. Izotoniki mogą również występować w wersjach z kofeiną, która oddala zjawisko znużenia, skraca czas reakcji, a także zwiększa uwagę i koncentrację.

Artykuł Napoje izotoniczne – czym są i kiedy je stosować? pochodzi z serwisu HIGH5 - Żywność funkcjonalna dla sportowców.

]]>
https://high-5.com.pl/napoje-izotoniczne-czym-sa-i-kiedy-je-stosowac/feed/ 0